Enkaustika

Enkaustika je technika pocházející již ze starověkého Egypta, která využívá malování horkým voskem. Používá se horký včelí vosk s přidaným barevným pigmentem, který se aplikuje na povrch

Historie enkaustiky

Historie enkaustiky sahá až do starověkého Řecka, kdy ji již v 5 století př. n. l. používali řečtí námořníci ke zdobení svých lodí. Odtud se rozšířila na pevninu a stala se jednou z technik pro zdobení soch, keramiky, desek i budov. S technikou malování horkým voskem jste se mohli setkat také ve starověkém Egyptě, a to kolem roku 100 až 300 po Kristu, kde se používala pro malování raných ikon. Od té doby se používala jen výjimečně, velkou komplikací byla náročnost této techniky.

Nový rozkvět enkaustiky nastal až v moderní době, kdy se díky elektrické žehličce, varným plotýnkám a vyhřívanému enkaustickému peru významně usnadnilo zpracování horkého vosku. 

Postup při enkaustice

Pokud si chcete vyzkoušet techniku malování horkým voskem, budete potřebovat barevné voskovky s obsahem včelího vosku a malou žehličku, speciálně vyrobenou pro enkaustiku. Na našem e-shopu si můžete zakoupit kompletní sadu pro enkaustiku. Na horkou plochu žehličky se nanáší vosk v několika vrstvách, který se rozehřeje a nanese na křídový papír. Dokud je vosk horký, můžete jej dále upravovat pomocí enkaustického pera, škrabek a jiných pomůcek.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace