Tiffany vitráže

Tiffany vitráž je netradiční výtvarnou technikou založenou na zpracování barevného plochého skla, spojovaného měděnými páskami. Vitráž je skleněná mozaiková výplň sestavovaná z barevných či malovaných sklíček. Nejčastěji se s ní setkáme v kostelech a katedrálách, kde tvořila výplň oken.

Historie Tiffany vitráží

Vitráž v okněBarevné mozaikové výplně oken byly používány již v antice, avšak její rozmach nastal až při stavbě středověkých katedrál a kostelů. Tehdejší technologie ještě nebyla nakolik vyspělá, aby bylo možné vyrobit velkou jednolitou skleněnou tabuli. Pro vytvoření oken a dveří se tedy muselo používat sklo spojované do většího celku většinou do olověných rámů. Umění vitráže však vzniklo nejen z důvodu technologického, ale i uměleckého. Překrásné okenní vitráže s různými náboženskými motivy zdobí řadu katedrál, kostelů a chrámů. Později tato technika pronikla i do světských prostor, jako dekorační výplň dveří či oken nebo ozdobení předmětů či šperků.

Louis Comfort Tiffany (18. 2. 1848 - 17. 1. 1933) byl americký umělec a designér, který pracoval v oblasti dekorativního umění a je nejvíce známý pro svoji práci s vitráží. Právě tento člověk dal název technice vitráže, jejíž postup dovedl do dokonalosti a dokázal ji aplikovat i na věci obyčejné a věci denní spotřeby, čímž ji přiblížil obyčejným lidem.

 

Postup při tvorbě vitráže

Klasická vitráž je založena na spojování jednotlivých dílů barevných či malovaných skel. Tato sklíčka se spojují do olověných pásků, které se ve spojích pájí cínem. Novější variantou je použití profilů z mědi, mosazi nebo zinku.

Technika Tiffany vitráže je založena na klasické vitráži. Namísto olověného profilu se však používá různě široká měděná fólie, která má z jedné strany lepidlo. Spojování jednotlivých opáskovaných dílů se poté provádí pomocí cínu. Sklo, které se na tiffany vitráž používá, může být různě velké a barevné. Nezapomeňte však, že zvolené kousky skla musejí být přesně vyřezané a zabroušené. Pro docílení jemnějšího detailu se využívají menší kousky skla, které může být čiré, poloopálové nebo s různým povrchem.

Fotogalerie Tiffany vitráže


Kontaktní formulář


Uděluji souhlas se zasíláním nabídek dle GDPR. Celé znění souhlasu a možnosti zrušení souhlasu naleznete ZDE.

captcha

Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace