EBRU

O EBRU

EBRU (mramorování, marbling) je technika malování na vodní hladině

původně pocházející z Východní Asie. Její historie sahá až do 10. století, když staří Číňané začali s mramorováním pomocí barevných tuší. Technika se rozšířila do Japonska a Střední Asie. Zápisky o tomto umění nalézáme v historických textech z 15. století, pocházejících z dnešního Afgánistánu i Uzbekistánu. Odtud se technika rozšířila do blízkého okolí, Indie a také Turecka, ve kterém se nacházejí nejznámější školy zabývající se uměním EBRU. V 17. století se mramorování dostalo také do Evropy, kde se stalo nejznámější technikou pro zdobení dekoračních papírů, knižních vazeb a především hran listů.

Postup mramorování

 1. Základem pro mramorování je zhuštěná voda s konzistencí gelu. Ta zajistí, že barva zůstane na hladině a nerozpustí se ve vodě. Pro zahušťování se používají syntetické či přírodní prostředky (karagen, hydroxypropyl methylcellulosa, aj.), u akrylových a olejových barev lze použít také lepidlo na tapety (např. Apeko). Vodu nalijeme do nepropustné nádoby, která by měla být větší, než dekorovaný předmět. Myslete na to, že barvy lze z vaničky jen těžko dostat, proto si zvolte nádobu, která bude určená jen na mramorování. Do vody nasypte zahušťovadlo v poměru napsaném na výrobku, nebo nalijte tapetové lepidlo v poměru 1 lžíce lepidla na 1 litr vody.
 2. Na hladinu štětcem nastříkáme zředěnou olejovou barvu. Použít můžete také již zředěné akrylové barvy s kapátkem. Opatrně můžete střídat různé barvy, prolínat je a kombinovat do sebe.
 3. Pomocí špejlí, párátek, štětců a hřebenů vytváříme vzory. Je nutné postupovat zvolna, aby se barvy nepromíchaly, ale vytvořily mramorovaný vzor.
 4. Připravený papír či předmět položíme na hladinu, opatrně vyjmeme a necháme uschnout.

Pár tipů pro mramorování

 • Podklad pro mramování musíte dokonale odmastit.
 • Pokud používáte lazurní barvy, je lepší předmět nejdříve natřít podkladovým lakem (např. Balakrylem).
 • Tmavý podklad způsobí ztmavnutí barev.
 • Při použití tapetového lepidla je nejlepší nechat vodu přes noc odstát, aby zmizely bublinky vzniklé mícháním.
 • Mramorovat můžete cokoliv - sklo, keramiku, dřevo, plast, papír, kameny, látku, aj.
 • Barvy můžete ředit pro světlejší odstín, nebo naopak zvýšit koncentraci pro sytější odstín.
 • Pracuje rychle, aby se na povrchu barvy nevytvořila blána, ale zvolna, aby se barvy nesmíchaly.

Fotogalerie kurzu EBRU


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace