Vystřihovánky a papírové modely

Historie papírových modelů a vystřihovánek

Papírové panenkyBudete se tomu divit, ale první papírové modely a vystřihovánky se objevovaly již v 15. století. V té době byly totiž zdokonaleny tiskařské techniky a rozšířil se tisk svatých obrázků. Poprvé byly použity vystřihovánky světců jako nálepka na dřevěné desce, z roku 1529 je dokonce dochován arch se slunečními hodinami v podobě papírového vystřihovacího krucifixu.

Za kolébku evropských vystřihovánek se považuje Štrasburk, kde známý tiskař Seyfried v roce 1744 vyrobil několik archů s figurkami vojáků francouzské armády. Figurky měly velký ohlas a rozšířily se dál. Vystřihovánky získaly na popularitě také díky zákazu stavní betlémů v kostelech v roce 1782. Lidé si začali stavět betlémy doma, a to nejen dřevěné, ale především papírové. Betlémy se zdokonalovaly, například koncem 18. století fungovala tiskárna Josefa Jana Rudla v Praze, která vydávala jesličkové archy. Známé byly také vánoční betlémy z Magdeburgu, Neuruppinu a Innsbrucku.

Ve Velké Británii a Německu se v 18. století začaly tisknout světově známé papírové převlékací panenky. Díky své cenové dostupnosti se staly velmi oblíbenou hračkou. Papírové vystřihovánky se však nestaly hračkou jen pro děti. V roce 1802 vyšla kniha zabývající se kreslením staveb z papíru, jejich konstrukcí a sestavováním. Kniha sloužila především architektům a stavitelům, kteří pomocí papírových modelů mohli názorně ukázat své projekty.

Období během 1. světové války se vyznačovalo vysokým zájmem o vystřihovánky vojáčků a papírové modely vojenské techniky. Současně byly vydávány archy s modely domů a staveb. Ojedinělým příkladem firmy, která funguje dodnes, je vydavatelství J. F. Schreibera v Esslingenu, založené v roce 1831. To se ve 2. polovině 19. století zaměřilo mimo jiné na vystřihovánky a papírové modely. Vydávání vystřihovánek se rozšířilo do jiných zemí, jako jsou Španělsko, Itálie, Švýcarsko, Polsko i Česká republika.

Následovaly zlaté roky vystřihovánek, ať už ve formě figurek a papírových modelů, tak i v komerční formě reklamních vystřihovánek.

Po válce vznikla řada časopisů obsahujících na svých stránkách různé vystřihovánky. V lednu 1957 vyšlo první číslo nejznámějšího z těchto časopisů, ABC. Vedle něj také vydávalo nové papírové modely také Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění, Státní nakladatelství dětské knihy či slovenské nakladatelství Mladé letá.

Postup při tvorbě papírových modelů a vystřihovánek

Výroba papírového modeluK sestavování papírových modelů a vystřihovánek potřebujete:

 • nůžky střední velikosti,
 • kutilský nůž (skalpel, řezač),
 • pravítko nebo trojúhelník, nejlépe kovový,
 • špendlíky k přidržování dílů při usychání lepidla,
 • pinzetu (pokud možno zahnutá) ke zpracování obzvláště malých dílů a k jejich nasazení do těžko přístupných míst,
 • řezací podložku z umělé hmoty, usnadňující práci s nožem. Je k dostání v obchodech s kreslícími potřebami,
 • barevné, akvarelové nebo křídové tužky k dobarvování bílých střižných hran. Fixy mění vlivem světla dost často rychle jejich barvu,
 • lepidlo - univerzální lepidla z tuby s ředidly, která se dají snadno zpracovávat, jejich nevýhodou však je, že zbytky zanechávají na povrchu modelu lesklé skvrny a ředidla zatěžují okolí. Bílý klíh je naproti tomu na vodní bázi bez ředidel a po uschnutí je prakticky neviditelný. Vzhledem k podílu vody v lepidle je třeba při lepení větších ploch dbát na to, aby se části neprotahovaly a nevlnily. Velmi dobré výsledky jsou s lepidlem TENYL, výrobce Druchema.

Stavba modelů zpravidla probíhá ve sledu černého očíslování jednotlivých částí. Jak se jednotlivé stavební části sesazují je zřejmé ze stavebních výkresů:

 • - - - - - - - - Čárkované čáry - Označují přehyby, na nichž se provádí ohýbání směrem dozadu. Aby nebyl narušen vzhled papírového modelu, bývá často označení vně stavební části jenom na začátku a konci ohybu. Aby byl ohyb čistý, musíte jej podle pravítka lehce proškrábnout (např. pomocí jemné ostré jehlice). Proškrábnutí se provádí před vystřižením dílu.
 • -x--x--x--  Čáry přehybu s křížky - U nich se provádí ohyb směrem dopředu. Vnější černé čáry na stavebních částech označují, kde má být díl vystřižen.
 • _______  Čáry uvnitř stavební části - Slouží pouze k uzpůsobení (uspořádání) a zůstávají nezpracované. Avšak někdy jsou uvnitř stavebních částí plochy, které musí být vystřiženy. Tyto jsou označeny symboly s nůžkami.
 • _ . _ . _ . _ Tečkami doplněné čárkované čáry - Označují obrys plochy, na které jsou nalepeny případně přilepeny jiné stavební části. Červená číslice určuje při tom, která část se má připevnit.
 • nůžky Nůžkový symbol vně stavební části - Určuje, kde má být provedeno naříznutí stavební části nebo kdy stavební části musí být od sebe odděleny.

Papírové modely a vystřihovánky

Papírový model NeuschwansteinJak bylo řečeno výše, nakladatelství Schreiber se vyznačuje dlouholetou tradicí. Díky ní může nabídnou jen tu nejlepší kvalitu papírových modelů a obrovský výběr, ve kterém každý nalezne přesně to, co hledá.

Nejširší oblastí papírových modelů nabízených nakladatelstvím Schreiber jsou modely hradů, zámků, kostelů a světoznámých domů a staveb. Naleznete zde propracované modely zámků Neuschwanstein, Himeji, Hohenzollern, aj., Berlínské katedrály, El Escorialu či Chrámu sv. Petra ve Vatikánu, Eiffelovy věže, Sochy svobody, Římského kolosea či Šikmé věže v Pise. Všechny tyto vystřihovánky jsou vytištěny na tom nejkvalitnějším papíře a navrženy do nejmenších detailů.

Vystřihovánka motorkaDalší velkou oblastí jsou papírové modely aut, motorek, autobusů a jiných přibližovadel na kolech. Inspirací pro tyto modely se staly nejen historické vozy, ale i moderní a jedinečné kusy. Zdaleka nejdokonalejší jsou však vystřihovánky letadel. Naleznete zde také jak historické modely, tak nejmodernější modely proudových letadel, opět vypracované do nejmenších detailů. Specialitou jsou potom modely královen nebe, vzducholodí

 

Model TitanikuMáte rádi lodě. Potom jsou pro Vás jako stvořené papírové modely a vystřihovánky lodí a ponorek. Klasickou a jedinečnou ukázkou dokonalého umění papírových modelů je model zaoceánské lodi Titanik, který se pyšní délkou 136 cm. V této kategorii však naleznete také modely historických lodí, parníků, plachetnic aj.

Pro technické modeláře jsou zde dále papírové modely lokomotiv, ať už v historickém hávu, tak těch moderních. Pro výrobu krajinek jsou speciálně vyrobeny modely domů a staveb ve velikosti H0 (1:87), které se skvěle hodí jako dekorace.

Na tradičním návrhu jsou založeny vystřihovánky vánočních betlémů a vánočních dekorací, které překrásně ozdobí každý domov.

Pro děti nabízí výrobce papírových modelů a vystřihovánek modely s nízkou obtížností, papírové panenky a divadla.

Inspirovali jsme Vás? Podívejte se na kompletní nabídku papírových modelů a vystřihovánek v našem e-shopu.

Soubory ke stažení

Fotogalerie vystřihovánky a papírové modely


Kontaktní formulář


Uděluji souhlas se zasíláním nabídek dle GDPR. Celé znění souhlasu a možnosti zrušení souhlasu naleznete ZDE.

captcha

Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace