Mozaika, mozaikové kamínky

Historie tvorby mozaiky

Mozaika je jednou z nejstarších a nejkrásnějších forem umění používaných lidskou civilizací. Velké dějiny mozaiky mají základ v raných kulturách starověké Mezopotámie, Egypta, Řecka, Říma a Byzanci. Každá z těchto říší vyvinula jedinečný a charakteristický styl své mozaiky. Jejich vlivy byly v průběhu dějin předány do jiných kultur a ovlivnily také mozaikové umělce moderní doby. I když umění se v průběhu desetiletí výrazně mění, současní umělci jsou vděční za dovednosti a techniky mozaikového umění, které byly v průběhu staletí předány.

Historici mají pevný časový bod určující přesný původ tohoto prastarého umění. Vědí, že mozaika existuje již víc než 4 000 let. Důkazy říkají, že mozaika vznikla v jižní Mezopotámii a byla poprvé vyrobena na terakotových kuželech vložených do stěn a sloupů budov. Tyto kužely byly barevné a položené do geometrických vzorů, které byly pevně vtisknuté do zdi pokryté silnou vrstvou mokré omítky. Tato technika byla nazvána kuželová mozaika. Tyto kužely byly použity k výzdobě monumentálních nepálených cihel a palácové architektury.

Egypťané jako první objevili tavené sklo. To oni vytvořili prosperující průmysl mozaiky a začali zdobit mozaikou vše, včetně paláců, chrámů a dokonce i lodí. Z Egypta se použití taveného skla rozšířilo pomalu do celého světa. Historikové došli k závěru, že je pravděpodobné, že použití skleněné mozaiky došlo do Itálie z Egypta.

Šíření mozaikové dlaždice v Řecku je dobře známé. Řecké mozaiky byly vytvořeny z opotřebovaných ciottoli (oblázků). Časem se naučili uspořádat kamínky tak, aby stíny a návrhy udělaly obrázky realističtější.

Ze všech římských pozůstatků objevených v průběhu let bylo zjištěno, že zde se mozaika využívala více než kde jinde. Mozaika nebyla jen obrázky, které zdobily pokoj, byla zprávou pro návštěvníka. 

Umění mozaiky ve 21. století reprezentuje skutečnou velikost umělců mozaiky napříč celou lidskou civilizací. Umělci dnes dávají prastarému umění nový rozměr a inspiraci mohou čerpat z bohatého zdroje tradic. Současní umělci nápaditě transformují mozaiky do podoby, které rozumí moderní publikum, a mají tu výhodu, že mohou pomocí moderních vizí natáhnout limity ještě dále, než umělci  v kterémkoliv čase v historii. Mozaikové umění je jednoznačně nadčasové, neomezené plátnem nebo materiálem, a ve spojení s okolím. Je to prostředek pro zanechání zprávy, nálady nebo symbolismu, který může stimulovat divákovy myšlenky skrz smysly a emoce.

Co potřebujeme na vytvoření mozaiky

 • mozaikové kamínky (skleněné, keramické) - lze je zakoupit v různých velikostech a barvách, nebo vytvořit z obkladů, dlaždiček či barevného skla,
 • podkladový nátěr (stačí univerzální základní nátěr), někdy se používá samolepicí fólie,
 • spárovací hmota (existují různé druhy a barvy, buď speciální na mozaiku, nebo spárovací hmota do koupelen či na venkovní dlažbu, podle toho, kam chceme mozaiku dát),
 • kopírovací papír,
 • propiska, tužka, fixa,
 • kleště na mozaiku, štípací kleště,
 • pinzeta,
 • houbička.

Postup při tvorbě mozaiky

Tvorba mozaiky je velmi jednoduchá. Na lepidlo se nanáší mozaikové kamínky, nejčastěji skleněné či keramické. Vybrat si lze z mnoha velikostí a barev a při tvorbě mozaiky se fantazii meze nekladou. Může být vytvářena podle vzoru či šablony, nebo zcela nahodile.

Pokud vytváříte mozaiku podle šablony z našich mozaikových sad, součástí balení jsou všechny materiály potřebné pro výrobu mozaiky. Naleznete zde mozaikové kamínky odpovídající velikosti, barvy a v potřebném množství, lepidlo a spárovací hmotu, fólii se vzorem mozaiky, a především podrobný návod, jak mozaiku sestavit.

Postup při vytváření mozaiky

Postup při sestavení mozaiky:

 1. Přilepíme lepkami vzorový obrázek k zadní straně folie.
 2. Poté otočíme a vrchní část folie odlepíme.
 3. Pomocí pinzety začneme skládat jednotlivé dílky mozaiky.
 4. Po složení mozaiky vezmeme druhou fólii, kde odlepíme zadní část a přilepíme ji na již složenou mozaiku.
 5. Poté pomocí hadříku vyhladíme a přitlačíme všechny části mozaiky, aby nám dobře drželi.
 6. Otočíme mozaiku a spodní fólii odlepíme.
 7. Na dřevěnou základnu naneseme rovnoměrně lepidlo.
 8. Naší mozaiku přiložíme na dřevěnou základnu, kde máme nanesené lepidlo a opět pomocí hadříku vyhladíme.
 9. Necháme 2 hodiny zatuhnout a odlepíme fólii z mozaiky.
 10. V kelímku si rozmícháme spárovací hmotu a rukou naneseme na naší mozaiku.
 11. Pomocí vlhkého hadříku mozaiku zbavíme přebytečné spárovací hmoty.

Mozaiku si však můžete vytvořit i sami podle svého vlastního návrhu. Inspiraci naleznete také v knihách o tvoření, zabývajících se výrobou mozaiky. V těchto knížkách naleznete podrobné návody a postupy na výrobu mozaiky a spoustu inspirace na dekorace do bytu a na zahradu.

Návody a postupy na výrobu mozaiky

Postup při tvoření mozaiky z vlastních materiálů:

 1. Připravíme si předlohu a mozaikové kamínky.
 2. Mozaikové kamínky se dají zakoupit, pokud chceme pravidelné tvary.
 3. Pokud nám vyhovují nepravidelné tvary, úlomky vytvoříme z obkladových kachliček či keramiky. Velké kusy zamotáme do hadříku a lehce rozbijeme kladívkem.
 4. Na podklad naneseme základní nátěr, aby se mozaika dobře spojila s podkladem. Ideální je univerzální základní nátěr na vodní bázi dostupný v běžných stavebninách.
 5. Překreslíme předlohu pomocí kopírovacího papíru.
 6. Vezmeme si silikonové lepidlo nebo speciální lepidlo na mozaiku a naneseme asi 2 mm silnou vrstvu. Pozor! Nenanášejte zbytečně velkou plochu! Nanášení kamínků trvá především zpočátku velmi pomalu a mezitím může lepidlo zaschnout.
 7. Na lepidlo nanášíme mozaikové kamínky (malé kousky pinzetou). Nejdříve naneseme motiv, mezi kamínky by měla být minimálně 1 mm široká spára. Kamínky nepřitlačujte, stačí jen položit a lehce upevnit tak, aby kamínek držel. Po vytvoření motivu se vypracuje pozadí tak, aby mozaikové kamínky tvořily ucelený povrch na celém podkladu.
 8. Vytvořenou mozaiku necháme zaschnout přibližně 24 hodin (podle druhu podkladového materiálu - u skla je doba schnutí delší, u hliněných materiálů kratší).
 9. Podle návodu výrobce vytvoříme spárovací hmotu a naneseme na horní barevnou stranu mozaiky. Nebojte se motiv pořádně "zapatlat", spára se musí do mezer vetřít důkladně a ze všech stran.
 10. Necháme lehce zaschnout (asi 10 minut), spárovací hmota začne na okrajích usychat. Mokrou, ale dobře vyždímanou houbičkou uhladíme mozaiku. Odstraní se přebytečná spárovací hmota, ale motiv stále není vidět. Po dalších 10 minutách "umyjeme" mozaiku vlhkou houbovou utěrkou. Motiv se vyčistí, ale spáry zůstanou.

Stále hledáte nápady a tipy na dekorace z mozaiky? Nechte se inspirovat ve fotogalerii níže.

Fotogalerie mozaiky


Kontaktní formulář


Uděluji souhlas se zasíláním nabídek dle GDPR. Celé znění souhlasu a možnosti zrušení souhlasu naleznete ZDE.

captcha

Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace