FormBox: základy vakuového tváření

Datum: 24.06.2020
  | 
Kategorie: FormBox
Vakuové tváření je skvělým způsobem, jak rychle a levně vytvářet formy, tvary a šablony.

Co je vakuové tvarování (vacuum forming)?

Vakuové tvarování, nebo také tváření, je léty ověřený proces pro vytváření jednoduchých i složitých plastových forem a tvarů. Princip je podobný, jako například vakuovač potravin. Termoplastová fólie zahřátá na tvářecí teplotu se "natáhne" na formu a následně je pomocí vakua přes formu formována (tvářena) do požadovaného tvaru. Tloušťka materiálu se pohybuje od stovek mikronů až po tloušťky několika milimetrů. Po vyjmutí předmětu vznikne plastová forma, kterou můžete využít pro balení předmětů, odlévání, modelářství či kusovou výrobu. Tento proces výroby je velmi jednoduchý a ideální pro malosériovou výrobu.

Vakuové formování je běžnou součástí elektronické výroby, resp. součástí výrobku. Počínaje drobnými výrobky, konče díly pro automobilový průmysl. V běžném životě je asi nejviditelnějším produktem tzv. blistr a v něm zabalený produkt.

3D tiskárna, CNC frézka nebo vakuová tiskárna?

Představujeme vám zařízení FormBox pro vakuové formování (tváření), které můžete využít na drobnou výrobu přípravků, dílů, různých krytů, madel, apod. Zařízení pro vakuové formování doplňuje již zavedené technologie CNC 3D frézování a 3D tiskárny.

 

3D tiskárna, CNC frézka a vakuová tiskárna jsou zcela odlišná zařízení, ale vzájemně se skvěle doplňují. Na 3D tiskárně nebo CNC frézce vytvoříte na základě 3D modulu na počítači libovolný předmět. Ten vložíte do vakuové tiskárny, která podle něj udělá formu. Nemusíte se však omezovat jen na předměty vyráběné podle návrhu. Ve FormBoxu můžete tvořit formy z čekoholiv, co má pevnou strukturu.

Pro jaké výrobky je vakuové tvarování vhodné?

Výrobek, kde veškeré plastové díly včetně membránové klávesnice jsou vyrobeny pomocí FormBoxuObecně lze říci, že plastové díly vytvořené pomocí vakuového formování se používají například místo složitého tvarování plechu, sklolaminátu nebo vstřikování plastů. Technologie vakuového formování je vhodná pro celou řadu výrobků od jednoduchých kelímků přes různé kryty, krabičky, pouzdra, madla, různé kryty pro lékařské zařízení, kryty motorů, designové prvky až po rozměrné díly do interiérů a exteriérů.

Pro názornost představujeme celý výrobek, který vyroben v sérii několik desítek kusů pro představení zákazníkům. V elektrotechnické či automobilové výrobě jsou potřeba různé doplňky linek, pracovních stolů, výrobních strojů apod. Tzn. madla, kryty, úchyty, výrobní přípravky, dokonce v některých případech prototypové, zkušební série částí výrobků, nebo celé výrobky.


Další články o FormBoxu

Koupit FormBox


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace