Pokreslené kraslice

Pokreslené kraslice
Datum: 27.03.2014
  | 
Kategorie: Velikonoční dekorace
Postup na malování a barvení vajíček pomocí voskovek.

Tento postup zdobení kraslic je velice jednoduchý a vhodný i pro práci s malými dětmi.

Co budete potřebovat:

 • Vajíčka - lepší jsou bílá vajíčka, ale i na hnědých se vzor vydaří.
 • Voskovky – lepší jsou voskovky, které zanechávají výraznou stopu při malování, některé (zejména čínské) malují slabě a nevýrazně, špatně se pak dosahuje požadovaného efektu
 • Barvy na vajíčka rozpustné ve vodě
 • Sklenice na barevné roztoky (počet podle barev na vajíčka)
 • Lžíce (na vyjmutí obarvených vajíček ze sklenic)
 • Gumové rukavice (pro manipulaci s barevnými roztoky)
 • Hadr, noviny (na otření barevných fleků, noviny jako podklad pod práci)

Postup:

 1. Uvařte vajíčka ve vodě s trochou octa. Pro tuto metodu zdobení lze použít i vyfouknutá vajíčka, ale je lepší zalepit dírky po vyfouknutí kvůli závěrečnému barvení v roztoku.
 2. Uvařené a vychladlé vajíčko pomalujte voskovkami jakýmikoliv motivy. Malinké děti mohou vajíčko pomalovat pouze různobarevnými čarami, každé vajíčko nakonec vyjde pěkné a originální.
 3. Po pokreslení všech vajíček nastane klasické obarvení. Můžete použít barvy rozpustné za studena, ale bez problémů se používají ty klasické (nejlevnější). Tzn., že nejlépe ve skleněných nádobách rozpustíte klasické barvy na vajíčka. Protože se rozpouští do horké vody s octem, připravte si barevné roztoky bez dětí, aby nedošlo k opaření. Protože chceme, aby na vajíčku zůstaly voskovky, nechte roztoky cca 15 min chladnout až budou vlažné. Pokud dáte pokreslená vajíčka ihned do horké vody, kresby voskovkami se rozpustí a zmizí! Do vlažného roztoku dejte obarvit pomalovaná vajíčka.
 4. Nechte na vajíčka působit barevný roztok a poté je vyjměte lžící z roztoku a nechte uschnout. Po uschnutí vajíčko „namastěte“, stačí pomazat tukem a vajíčko se bude krásně lesknout. Výsledek Vás ohromí, protože působením barevného roztoku vyvstanou kreslené „vzory“ a každé vajíčko je pak malé umělecké dílo.
   

Postup na barvení vajíček voskovkami


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace