Vánoční zvyky

Vánoční zvyky
Datum: 02.12.2013
  | 
Kategorie: Vánoční výzdoba
Pro oživení paměti několik zvyků a obyčejů.

4.12. SVÁTEK SVATÉ BARBORY

Nejznámější pověrou pro tento den je řezání větviček třešní, zvaných BARBORKA.Větvičky uříznuté za soumraku nám rozkvetou na Štědrý večer a mají v sobě skrytou nejen krásu, ale i pověru.Svobodná dívka se do roka vdá, přinesou nám štěstí atd.

Svatá Barborka vyhání dřevo ze dvorka.
Je-li na den svaté Barbory mnoho jinovatky na stromech,bude hodně ovoce v budoucím roce.
Jaké počasí na svatou Barboru, takové bývá celý advent.

6.12. SVÁTEK SV. MIKULÁŠE

Podle lidové víry sestupuje Mikuláš 5.12 z nebe na zem, obchází lidská obydlí a rozděluje dárky. Jako pomocník mu je anděl s čertem. Sv Mikuláš je paronem dětí, námořníků a obchodníků.

Když na Mikuláše prší, zima hodně lidi zkruší.
Napije – li se na Mikuláše pták z koleje, nenapije se kůň tři měsíce z řeky.

13.12. SVÁTEK SVATÉ LUCIE

Svatá Lucie je patronkou švadlen, sklenářů a kočích i ocháňkyní před čarodějnicemi. Pověst z ní udělala ochráńkyni zraku a pomocnici proti očním nemocem. Lucie se vydávala na lidové obchůzky. Taková ,,LUCY “ chodila kontrolovat hospodyně jak mají uklízeno.Všude platil zákaz předení lnu a proto neposlušné přadleny potrestala.

Na svatou Lucii jasný den – urodí se konopí a len.
Když přijde svatá Lucie, najde tu už zimu.
Jméno Lucie znamená – plná světla. Tak asi proto „ Svatá Lucie noci upije, ale dne nepřidá“.

21.12. Sobota před Zlatou nedělí

V sobotu před zlatou nedělí k nám dorazí Betlémské světlo, které se zažehne v místě narození Ježíše Krista, putuje do Rakouska a odtud ho skauti rozvážejí do celé Evropy.

23.12. Den před Štědrým dnem

Večer si dejte pod polštář ořech.Po probuzení ho rozlouskněte a ještě v posteli snězte, určitě vás po celý rok nenavštíví blechy, roztoči a další posteloví prátelé.

Svatá panna Viktorie obrázky na okna ryje.

24.12.ŠTĚDRÝ DEN

Zlaté prasátko – to uvidí každý, kdo se od rána postí.

Jmelí - zavěšuje se k lustru a vánoční polibek pod ním nám přinese lásku a štěstí.Jmelí musí být ale darované.Větvička zůstává v domě po celý rok. Stejnou moc má i cesmína.

Vánoční stůl - stůl má mít nohy svázané řetězem, aby držela rodina pohromadě. Hospodyně přidá pro pocesného jednu židli navíc a celá rodina usedne když vyjde na obloze první hvězda. Prostřeno má být pro sudý počet osob. Na stole devatero chodů, protože devítka symbolizuje úplnost a je to číslo, které přivolává zázraky. Mezi nimi ryba pro radost, čočka pro dostatek peněz, česnek pro zdraví. Pod talířem peníz nebo šupina také pro dostatek peněz po celý rok.

Svobodná či vdaná? Dovíte se pokud se postavíte zády ke dveřím a hodíte k nim střevíc. Když se otočí špičkou ven, čeká tam na vás ženich. Špičkou dovnitř znamená, že zůstanete doma.

Rozkrojíme jablíčko na hvězdičku a abychom se dozvěděli jak bude dlouhý náš život, pustíme po vodě několik skořápek od ořechů se zapálenou svíčkou.

O Štedrém dnu nemalujte, nezametejte, nevylévejte vodu na dvůr, nevstávejte prudce od stolu, nic si nepůjčujte, nekýchejte. Nečekalo by vás nic dobrého.

Když na Štědrý den sněží, na pytle se chmel těží.
Je-li na Štědrý den vítr, bude malá úroda.
Na Štědrý den hvězdičky, ponesou vajíčka slepičky.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace