Velikonoční kraslice

Datum: 27.03.2014
  | 
Kategorie: Velikonoční dekorace
Velikonoční svátky se opět dostávají do popředí a s nimi i příležitost vytvořit si svoji vlastní velikonoční výzdobu. Ač by se to tak nezdálo, velikonoční výzdoba je velmi jednoduchá a kreativní.

Velikonoční svátky se opět dostávají do popředí a s nimi i příležitost vytvořit si svoji vlastní velikonoční výzdobu. Ač by se to tak nezdálo, velikonoční výzdoba je velmi jednoduchá a kreativní. Základem jsou motivy vajíček, kuřátek, beránků apod., velikonoční dekorace jsou hravé, lehké a barevné.

Základem každé velikonoční dekorace jsou vyfouknutá vajíčka. Pokud máte možnost opatřit si i jiné druhy, než jsou jen slepičí (husí, křepelčí, aj.), tím lépe. Vyfouknutá vajíčka dobře omyjte zvenku i zevnitř a nechte důkladně oschnout. Nejlepší je, když si vajíčka střádáte celý rok.

Návody na barvení a dekorování velikonočních vajíček

Klasickou technikou, jak barvit jak vyfouknutá vajíčka, tak i velikonoční kraslice, je batika pomocí včelího vosku. Včelí vosk rozehřejeme a mezitím si připravíme špendlík, který napíchneme na špičku špejle nebo zadní konec tužky. Špendlík namáčíme ve vosku a pomocí kapek vytváříme vzory. Když jsou vzory hotové, necháme vosk zaschnout a poté vajíčko namočíme ve studené barvě na vejce. Barvu necháme zaschnout a potom nahřejeme vajíčko tak, aby vosk roztál. Pomocí hdříku vosk setřeme a na jeho místě zůstanou bílá místa. Pokud chceme vytvořit vzor s více barvami, nejdříve naneseme vosk na místa, která mají být bílá, obarvíme, a zdobíme dál voskem.

Stejným postupem vznikne také voskový reliéf, jen postup je obrácený. Nejdříve naneseme barvu a na ní nanášíme barevný vosk. Ten poté zůstane na vajíčku. Barevný vosk vytvoříme tak, že do něj přidáme voskové pastelky.

Další variací jsou leptaná vajíčka. Kraslice ozdobené barvou a voskem ponoříme do octa, který místa, kde není vosk, rozleptá. Vosk opět setřeme.

 

Návod na barvení velikonočních vajíček a kraslic pomocí cibulových slupek je také velmi jednoduchý. Nasbíráme listy rostlin, které jsou tvarově zajímavé. Vezmeme silonové punčochy, do nohavice vložíme syrové vajíčko a dva, nebo tři lupínky. Utáhneme silonky kolem vajíčka a listy naaranžujeme tak, aby byly na vajíčku pěkně viditelné. Potom těsně u vajíčka uděláme uzel na silonkách. Látka by měla být napnutá, aby listy na vajíčku dobře držely. Za uzlík na silonkách vložíme další vajíčko s listem a takto pokračujeme po celé délce nohavice. Vzniklé "buřtíky" v obou nohavicích vložíme do studené vody, ve které jsou oloupané slupky z cibule. Množství slupek ovlivňuje sytost hnědé barvy. Vodu s vajíčky dáme vařit tak dlouho, aby byla vajíčka natvrdo. Poté je vyjmeme a necháme vychladnout, punčochu ustřihneme a kraslice omyjeme. Stejný postup se dá provést také u klasické barvy na velikonoční kraslice. Vajíčka nebudou hnědá, ale barevná.

Modernější technikou je mramorování vajíček. Jsou k tomu určeny speciální mramorovací barvy. Vyfouknutá vajíčka napíchneme na špejli (pokud na ní nedrží, můžeme je připevnik ke špejli pomocí modelíny). Mramorovací lázeň si vytvoříme tak, že do menší nádoby (musí být tak velká, aby do ní šlo vajíčko ponořit, ale hladina nebyla o moc větší než vajíčko) nalijeme vodu a kápneme dvě až tři kapky od každé mramorovací barvy. Špejlí barvy hned lehce zamíchejte. Vytvoří se celistvá blanka. Vajíčko pomalu ponořte do lázně. Nedělejte příliš prudké pohyby, aby se nenarušil vzor. Vyjmutí vajíčka z lázně naopak udělejte rychle, aby barva na vajíčku zůstala. Kraslice nechte zaschnout. Na další vajíčko si připravte novou lázeň.

Na zdobení velikonočních kraslic pomocí perlovky potřebujete jen lepidlo a nit perlovku. Můžete použít několik jednobarevných nití, nebo perlovku ombré, která je obarvena tak, že přechází ze syté barvy jednoho odstínu do světlé. Vezmeme si vyfouknuté vajíčko a na jednu špičku naneseme tenkou vrstvu lepidla. Konec nitě dáme přesně na špičku vajíčka a vytvoříme kroužek. Založení kroužku je nejtěžší, protože musí být pravidelný. Protože však lepidlo zasychá dlouho, můžeme jej později ještě doupravit. Nyní nití omotáváme vajíčko těsně nit vedle nitě tak, aby neprosvítala skořápka. Takto zabalíme celé vajíčko. Když chceme vyměnit barvu, jednoduše ustřihneme nit a navážeme další barvou.

Velikonoční dekorace a výzdoba

Pokud máme vyrobené velikonoční kraslice, tvoření velikonočních dekorací je hračka. Použít můžete větvičky, stužky, mech, vyrostlé obilí, různé mašličky, peříčka, apod. Velikonoční věnce se nejčastěji tvoří z tenkých vetviček, např. břízy, nebo slámy.

Nechce se vám tvořit velikonoční výzdobu? Velikonoční dekorace si můžete také zakoupit v našem e-shopu v kategorii Velikonoční ozdoby a dekorace.

Fotogalerie Velikonoční výzdoba


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace